Державне регулювання у сфері розвитку національного сегмента мережі Інтернет та впровадження Інтернет-технологій

Україна стала четвертою країною світу, яка отримала національний кириличний домен в Інтернеті, після Російської Федерації, Сербії та Казахстану.

Україна зареєструвала свою кириличну зону на початку березня 2011 року, а у лютому 2013 року Рада директорів Міжнародної корпорації з управління адресним простором в Інтернеті (ICANN) схвалила делегування Україні прав на домен “.УКР”. 19 березня 2013 року було завершено процедуру делегування у кореневій системі доменних імен Інтернет національного кириличного домену верхнього рівня “.УКР”.

Право на адміністрування і зобов’язання щодо забезпечення сталого функціонування домену .УКР отримало об’єднання підприємств «Український мережевий інформаційний центр» (УМІЦ, UANIC).

Завдяки ініціативі НКРЗІ в січні 2013 року створено ініціативну групу з відновлення роботи Координаційної ради об’єднання підприємств “Український мережевий інформаційний центр” (далі – Координаційна рада), до складу якої увійшли представники заінтересованих органів державної влади, бізнесу, громадських організацій та регулятора ринку телекомунікацій. Заходи, які здійснено ініціативною групою протягом першого півріччя 2013 року, дозволили розпочати роботу оновленої Координаційної Ради.

Під час плідної співпраці органів державної влади, громадських організації та української Інтернет-спільноти НКРЗІ був створений ефективний механізм вироблення та прийняття спільних рішень в межах моделі регулювання ринку електронних комунікацій четвертого покоління.

При активній участі НКРЗІ, органів державної влади та заінтересованих громадських організацій розроблено Тимчасову Концепцію впровадження та розвитку домену .УКР, яку було схвалено рішенням Координаційної Ради УМІЦ від 16.08.2013 № 13. Проведено широке громадське обговорення та схвалення першочергових документів, що врегульовують питання адміністрування національного домену в інтересах розвитку інформаційного суспільства в Україні, таких як : Тимчасові правила реєстрації та користування доменними іменами в домені .УКР, Положення про акредитацію реєстраторів, Порядок формування стоп-листа, Вимоги до договору між оператором реєстру та реєстратором, проекти Договору акредитації між Адміністратором та Реєстратором та Договору між Адміністратором та Оператором реєстру.

В результаті проведеного відкритого конкурсу визначено Оператора реєстру домену .УКР. На засіданні Координаційної ради, що відбулось 17 жовтня 2013 року, було затверджено пропозицію Адміністратора домену .УКР щодо визначення Оператора реєстру з декількох претендентів.

Згідно цієї пропозиції Оператором реєстру домену .УКР було затверджено ТОВ “Технічний центр Інтернет”.

З серпня 2013 року успішно розпочалась реєстрація центральними органами виконавчої влади власних інформаційних ресурсів в національному кириличному домені .УКР. Першими доменними іменами, зареєстрованими у кириличному домені .УКР, стали президент.укр, уряд.укр, парламент.укр, електронне-урядування.укр.

Сьогодні продовжується робота над проектами Положення про Комісію з досудового вирішення доменних спорів, Порядком розв’язання доменних спорів.

18 листопада 2013 року відбулось підписання Угоди щодо відповідальності між ICANN і UANIC. Угода з боку ICANN була підписана Президентом і Генеральним директором Фаді Шехаде, з боку UANIC – директором Юріем Гончаруком.

Презентація Угоди відбулася в Києві 6 листопада 2013р. в ході зустрічі Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, Петра Яцука – Голови Координаційної ради об’єднання підприємств “Український мережевий інформаційний центр” та Голови Державного агентства з питань науки, інновацій і інформатизації, Члена урядового комітету ICANN від України, Володимира Семиноженко з віце-президентом ICANN в Європі Найджелом Хіксоном.

З 4 січня 2014 року розпочався п’ятий етап пріоритетної реєстрації доменних імен в домені .УКР. На даному етапі дозволено реєстрацію імен та прізвищ добре відомих в Україні діячів культури (науки, освіти, мистецтва, літератури) та їх творчих псевдонімів, релігійних діячів (в практиці застосування їх імен відповідно до сану разом із формою звертання у тому числі у кличній формі), політиків, економістів, спортсменів, інформація про яких включена до енциклопедій, довідників, словників, каталогів, а також має широке розповсюдження інформації про них в українських засобах масової інформації.

Станом на 13.01.2014 у домені .УКР зареєстровано 2 308 доменних імен другого рівня (http://bgp.he.net/report/dns/xn--j1amh).

Подальші заходи з розвитку домену .УКР спрямовані на гармонізацію документів, що врегульовують його функціонування.


Щодо засідань Координаційної Ради об’єднання підприємств у галузі телекомунікацій, інформатизації та Інтернет «Український мережевий інформаційний центр»


Діяльність Робочої групи домену .УКР з підготовки проектів документів на засідання Координаційної Ради об’єднання підприємств «Український мережевий інформаційний центр- Засідання від 06.09.2013
- Розширене засідання від 09.09.2013
- Засідання від 11.09.2013
- Засідання від 13.09.2013
- Засідання від 18.09.2013
- Засідання від 30.09.2013
- Засідання від 07.10.2013
- Засідання від 11.10.2013
- Засідання від 31.10.2013
- Засідання від 07.11.2013
- Засідання від 14.11.2013
- Засідання від 22.11.2013
- Засідання від 29.11.2013
- Засідання від 05.12.2013
- Засідання від 23.12.2013
- Засідання від 16.01.2014
- Засідання від 14.02.2014
- Засідання від 14.03.2014


Робота ініціативної групи з підготовки зборів для формування складу Координаційної ради національних доменів.