Уряд схвалив зміни, необхідні для запровадження в Україні системи мобільного зв`язку четвертого покоління

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 4 липня 2017 року схвалив зміни до діючих постанов від 01.08.2007  № 993 та від 22.02.2006  № 200 для забезпечення механізму впровадження в Україні технології зв’язку 4G. Проект документу розроблено Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації в рамках  реалізації Указу Президента України від 21.07.2015 № 445 «Про забезпечення умов для впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління» та на виконання Плану заходів щодо впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 1232-р.    

Метою прийнятих змін є створення умов для проведення прозорих тендерів на отримання 4G-ліцензій.  Запровадження LTE-технології в Україні - це стимул для розвитку сфери телекомунікацій та економіки в цілому,  подолання технологічного розриву із європейськими країнами та можливість участі у проектах Європейського Союзу щодо технологій вже п’ятого покоління. Це додасть позитиву іміджу країни та сприятиме підвищенню її інвестиційної привабливості. Представляючи рішення на засіданні Уряду, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман відзначив, що для Уряду важливо, аби продаж частот був конкурентним, чесним і відкритим. Він також додав, що  рішення отримало експертизу Інноваційної ради при Кабінеті Міністрів України і було розглянуто профільним комітетом Верховної Ради України. Експерти та фахівці надали свої висновки і засвідчили, що пропозиції з продажу ліцензій 4G «відповідають вимогам прозорості».

Запропоновані зміни спрямовано на вирішення низки проблем, що сьогодні стоять на заваді впровадження в Україні нових технологій. Це, зокрема, наведення порядку задля ефективного використання радіочастотного ресурсу, створення правових засад для проведення рефармінгу, що є необхідною умовою для видачі на конкурентній основі ліцензій на LTE-технологію. Як зазначив у своєї презентації Голова НКРЗІ Олександр Животовський, в Україні відсутній вільний радіочастотний спектр для впровадження нових технологій та майже в усіх діапазонах є проблеми із концентрацією та фрагментацією спектру. Тому для вивільнення необхідних для тендерів частот потрібно застосувати механізми  вирівнювання смуг та мотиваційні заходи щодо проведення конверсії. Із усіх придатних для впровадження 4G діапазонів радіочастот (2600 МГц, 2300 МГц, 1800 МГц, 900 МГц, 800 МГц,) найбільш перспективними, з точки зору наявної ситуації, є діапазони 1800 МГц та 2600 МГц. Наразі є звернення діючого користувача діапазону 2600 МГц щодо можливості звільнення частини спектру. Це стало підставою для розробки та подання на розгляд Кабінету Міністрів України  відповідних пропозицій. Особливістю діапазону 1800 МГц є те, що в ньому працюють три найбільші оператори мобільного зв`язку, абонентами яких є майже все населення України. На думку О. Животовського, є вкрай важливим передбачити умови для забезпечення безперервності надання телекомунікаційних послуг споживачам. Саме тому у проектах документів, що вже перебувають на погодженні із органам виконавчої влади, передбачено право першого викупу частини спектру для операторів, котрі зараз використовують ці частоти.

О.Животовський зазначив, що у запропонованих до розгляду Уряду документах максимально збалансовані інтереси держави, галузі та споживачів. Так, мінімальні очікування щодо надходжень до державного бюджету від продажу 4G-ліцензій складають 6,263 млрд. грн. (2,288 млрд.грн  – щодо діапазону 2600 МГц та 3,975 млрд. грн. – 1800 МГц). У той же час він зауважив, що надходження можуть бути більшими за рахунок конкуренції  під час проведення відкритих тендерів. Щодо термінів їх проведення, Голова НКРЗІ наголосив, що за підтримки Уряду це може відбутися вже до кінця поточного року.